5 sposobów na szybsze gotowanie

Czy Ty też tak masz, że kiedy brakuje Ci czasu, denerwuje Cię nawet to, że woda na głupi makaron gotuje się za długo?  🙄 Jeśli tak spójrz, co możesz zrobić, aby gotowanie szło szybciej.

jak gotować szybciej

5 sposobów na szybsze gotowanie

1. Gotuj na 2-3 dni.

Nie przyjdzie do Ciebie dietetyczna policja jeśli przez 2-3 dni będziesz jeść to samo na obiad, albo na kolację zjesz to samo co na obiad. Bazuj na daniach jednogarnkowych, jeśli masz więcej czasu lub nie lubisz monotonii, zmieniaj dodatki. Jednego dnia kasza, drugiego ryż, albo inna surówka. Możesz ugotować więcej makaronu, będzie na sałatkę do pracy.

2. Wekuj, mroź

Ugotuj więcej i zamroź lub zawekuj. Sos do spaghetti, gulasz, kotlety, pulpety świetnie nadają się do mrożenia. Ugotuj garnek fasolki po bretońsku i wsadź w słoiki.

3. Korzystaj z gotowców.

Świetnym rozwiązaniem są mrożonki, zwłaszcza warzywa. Są zbierane w szczycie sezonu i od razu mrożone. Mają wtedy najwięcej witamin i składników mineralnych. Podczas mrożenia ich straty są niewielkie. Dobrą alternatywą są puszki. W przypadku strączków odpada nam czas na moczenie i gotowanie. Warto je wtedy opłukać wodą na sitku, aby pozbyć się nadmiaru soli i cukru. W sklepach znajdziemy mnóstwo gotowych dań o bardzo dobrym składzie np. zupy krem, w biedronce można nawet kupić już ugotowane ziemniaki. Kiedy nie mamy czasu, będzie to zdecydowanie lepszy wybór niż pizza na telefon. Korzystaj też z gotowych past warzywnych.

4. Unikaj przeciągów.

Podczas gotowania unikaj przeciągów, woda szybciej się zagotuje, piekarnik szybciej się nagrzeje. Używaj pokrywek i gotuj wodę w czajniku elektrycznym. Prosta rzecz a czas zaoszczędzony.

5. Używaj mikrofalówki.

Odgrzewaj w kuchence mikrofalowej. Jej szkodliwość to mit, chociaż dla mnie smak jest minusem.

Wiem, że tymi radami nie odkryłam Ameryki, ale jeśli je wprowadzisz, to gwarantuję, że będzie szybciej i mniej frustrująco. Poniżej znajdziesz kilka przepisów na szybkie posiłki. W 5 przepisach bogatych w żelazo znajdziesz przepis na chili con carne. Robi się je w 20 minut i można zamrozić. Piekąc raz mięso możesz użyć go do obiadu, jako domowa wędlina, w sałatce.

5 przepisów bogatych w żelazo

5 przepisów bogatych w żelazo

W dwóch poprzednich artykułach pisałam o anemii z niedoboru żelaza i anemii megaloblastycznej. Z tych artykułów dowiecie się jakie objawy mogą świadczyć o niedokrwistości, jakie

Read More »
Pieczone mięso z piekarnika

Pieczone mięso z piekarnika

Jeśli nie macie w tygodniu czasu na wymyślanie potraw i gotowanie, to mam dla Was mój ulubiony patent oszczędzający czas- pieczone mięso z piekarnika.

Read More »