mgr. Monika Kunowska

Dietetyk Kliniczny

Jestem dietetykiem klinicznym. Ukończyłam studia magisterskie na kierunku dietetyka na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. W czasie studiów odbyłam liczne praktyki zarówno w poradniach dietetycznych jak i na oddziałach szpitalnych. Posiadam już wieloletnią praktykę w udzielaniu porad dietetycznych, układaniu jadłospisów i zbieraniu wywiadów dietetycznych. Pracę z pacjentami rozpoczęłam już na etapie studiów licencjackich.
Pracuję z pacjentami z takimi jednostkami chorobowymi i zaburzeniami jak insulinooporność, cukrzyca typu 2, nadciśnienie, dyslipidemia, zespół policystycznych jajników, niedoczynność tarczycy. Pracuję wyłącznie w oparciu o wiedzę naukową, a każdego pacjenta traktuję indywidualnie

W odróżnieniu od innych dietetyków moją pasją nie jest zdrowe odżywianie a pomaganie innym. Długo szukałam swojej drogi, od dziecka wiedziałam że ma to być coś związanego z medycyną ale nigdy nie chciałam być lekarzem. I tak zostałam masażystką, później ukończyłam szkołę kosmetyczną. Jednak pracując w ośrodku dla osób odchudzających się i rozmawiając z tymi osobami utwierdzałam się w przekonaniu że jest im potrzebny porządny dietetyk a nie kolejne wczasy odchudzające. Na wybór studiów miały też wpływ moje osobiste, niezbyt dobre doświadczenia z odchudzaniem i dietetykami.

Ukończyłam studia licencjackie w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie na kierunku dietetyka. W ramach pisania pracy licencjackiej przeprowadziłam badanie oceniające kilkaset jadłospisów stosowanych w popularnych dietach odchudzających. Wyniki były zatrważające a sama praca została opublikowana w czasopiśmie naukowym. Studia magisterskie kontynuowałam na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu gdzie z wyróżnieniem obroniłam pracę magisterską, która była następnie prezentowana na konferencji naukowej. W ramach pracy naukowej podjęłam się bliskiemu mi tematowi a więc leczeniu zespołu policystycznych jajników. Pozwoliło mi to zgromadzić bardzo obszerną wiedzę w tym temacie i pomóc wielu kobietom. W czasie studiów odbywałam liczne praktyk m.in. na oddziale nefrologicznym, gastroenterologicznym, immunologii i przeszczepu szpiku.