Jak jeść więcej warzyw?
Ostatnio pisałam, dlaczego warto jeść warzywa, teraz zajmijmy się tym, jak jeść więcej warzyw. Wiele praktycznych pomysłów jak wpleść je do diety.
Kto lubi ekspresowe posiłki? Ja! Dzisiaj jeden z takich przepisów, na burgera z buraka.
Chyba w końcu znalazłam książkę z przepisami, w której 15 minut nie jest tylko wabikiem dla naiwnych.
Uwielbiam burgery z buraka, ale zazwyczaj mają masę składników, wymagają albo gotowania strączków, albo zrobienia całej masy kotletów, których potem nie ma kto jeść. Tutaj jest prosto, szybko i smacznie.
Oto przepis na burgery z buraka z moją malutką modyfikacją. Przepis pochodzi z książki zdrowo w 15 minut @zdrowo_w_15_minut
Zdecydowanie polecam tą książkę. Wszystkie przepisy jakie testowałam, wyszły i były smaczne. Niestety nie raz zdarzyło mi się kupić książkę z przepisami, które były totalną klapą.
Buraki zetrzeć na tarce o dużych oczkach, dość dokładnie odcisnąć z soku. Buraki najlepiej trzeć w rękawiczkach. Dodać sporo przypraw, najlepiej spróbować masy przed dodaniem jajka. Powinna być pikantna, podczas smażenia nieco złagodnieją. Dodać wyciśnięty ząbek czosnku, posiekaną cebulę, jajko, panier, wymieszać. Burgery z buraka smażyć po 4-5 minut z obu stron, na małym ogniu, pod przykryciem.
energia 191 kcal | białko: 7 g | tłuszcz: 11,3 g | węglowodany 15,9 g | błonnik 3,2 g
Takich kotletów można użyć do burgera, ale bardzo fajnie sprawdziły się w tortilli jak i z kaszą i surówką.
Czasami mamy tak mało czasu, że nawet nie ma kiedy zetrzeć tych buraków. Wtedy szukamy gotowców, czegoś co można tylko podgrzać i gotowe. Nie widzę w tym nic złego. Fajną alternatywą będą wtedy gotowe burgery z buraka np. firmy dobra kaloria lub z lidla- vemondo. O ile nie jestem fanką wege gotowców typu sojowe parówki to te produkty są naprawdę fajne. Mają taką samą wartość odżywczą i skład. Minusem jest na pewno cena- około 7 zł za 2 sztuki. Na pewno nie polecam jedzenia gotowców codziennie, ale od czasu do czasu, dlaczego nie.
44% kasza jęczmienna (woda, kasza jęczmienna), woda, 12% burak ćwikłowy suszony, olej rzepakowy, skrobia z grochu, cebula suszona, czosnek suszony, łupina nasienna babki jajowatej, przyprawy, ekstrakt drożdżowy, sól, naturalny aromat, nać pietruszki suszona, regulator kwasowości (kwas cytrynowy).
energia 211 kcal | białko: 4,2 g | tłuszcz: 10 g | węglowodany 23,2 g | błonnik 5,8 g
Są to wartości dla 1 sztuki (85 g). Jak widać, jest to tyle, co 2 sztuki burgerów z buraka domowej roboty.
Ostatnio pisałam, dlaczego warto jeść warzywa, teraz zajmijmy się tym, jak jeść więcej warzyw. Wiele praktycznych pomysłów jak wpleść je do diety.
Niby wszyscy wiedzą, że warzywa warto jeść, że warzywa są zdrowe, ale czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak naprawdę warto jeść warzywa?
Chcesz się zdrowo odżywiać lub odchudzać, ale nie masz czasu na gotowanie? Zobacz 5 sposobów jak gotować szybciej.