Chcesz schudnąć? Idź spać!

Zastanawiasz się, co może mieć wspólnego sen z odchudzaniem? Okazuje się, że bardzo wiele. Zobacz, jakie konsekwencje ma niedobór snu i jak to naprawić. 

Konsekwencje niedoboru snu dla zdrowia:

Sen a odchudzanie

Jak niedobór snu wpływa na odchudzanie

Sen a odchudzanie

Jak poprawić swój sen

1. Śpij 7-9 godzin dziennie.

Zarówno krótszy jak i dłuższy sen wpływa niekorzystnie na długość życia.

2. Zachowuj stałe godziny snu.

Kładź się i wstawaj o możliwie podobnych godzinach. W przypadku pracy zmianowej wyznacz sobie godziny zależnie od pracy. Np. 21:00-4:20, 22-23- 7:00. Na początku pomocne może być ustawienie budzika na godzinę przed planowanym zaśnięciem.

3. Unikaj drzemek w ciągu dnia.

Jeśli potrzebujesz, ustaw budzik, aby nie trwała więcej niż 15-30 minut.

4. Ogranicz dostęp niebieskiego światła.

Na godzinę przed snem ogranicz dostęp niebieskiego światła z ekranów (komórka, telewizor, tablet). Na początek zainstaluj aplikacje lub wtyczki ograniczające niebieskie światło wieczorem.

5. Stwórz rytuał zasypiania.

Początkowo może pomóc ustawienie budzika na godzinę przed pójściem spać. Przykładowy rytuał: 15-20-minutowy spacer lub rozciąganie, chłodny prysznic, czytanie papierowej nudnej książki. Inny przykład: pozmywanie naczyń/ wstawienie zmywarki, przygotowanie ubrań na następny dzień. Ważne, żeby nie zawierał udziału ekranów i trwał 30-60 minut. Pomoże Ci się wyciszyć, łatwiej będzie Ci zasnąć.

Sen a odchudzanie
6. Zadbaj o odpowiednie warunki do snu.

Przewietrz pokój przed spaniem. Optymalna temperatura to 13-23C. Ważna jest również wilgotność, powinna wynosić 40-60%

7. Ciemno i cicho

Zadbaj, aby w sypialni było cicho i ciemno. Można skorzystać ze stoperów do uszu i opasek na oczy. Do lampki nocnej można użyć żarówki o ciepłej barwie lub czerwonym kolorze.

8. Unikaj kofeiny

Tolerancja kofeiny jest bardzo indywidualna. Niektórzy mogą wypić kawę wieczorem i zasną bez problemu. Jednak dla większości osób zaleca się odstawienie kofeiny na 6 godzin przed pójściem spać. Co ważne kofeina znajduje się nie tylko w kawie, ale też w mocnej herbacie (teina), coli, kakao, czekoladzie, napojach energetycznych.

9. Ćwiczenia

Unikaj bardzo intensywnych ćwiczeń na 1-3 godziny przed snem. Może pomóc wieczorny spacer, jogging, lekkie ćwiczenia, stretching.

10. Światło słoneczne

Po przebudzeniu wystaw się na działanie naturalnych promieni słonecznych, np. rozsuń zasłony, wyjdź na balkon. Wieczorem wystaw się na zachodzące słońce i ciemne niebo. Szyszynka produkująca melatoninę (hormon snu) jest silnie zależna od naturalnych rytmów dobowych i dostępności światła. Pod wpływem promieni światła (słońca, ekranu) hamuje produkcje melatoniny. Przy braku światła zwiększa jej produkcję.

zamienniki cukru

Zamienniki cukru

Ostatnio pisałam o tym, pod jakimi nazwami kryje się cukier. Każdy wie, że cukier w nadmiarze jest szkodliwy i należy go unikać, ale ciężko jest

Read More »