ukryty cukier

Te różki to trochę z przymrużeniem oka ?. Ostatnio pisałam o czytaniu etykiet i od razu pomyślałam o tym, pod iloma nazwami ukryty jest cukier. Dzisiaj postanowiłam je wam przybliżyć.

Ukryty cukier to:

❌ wszystko zawierające cukier w nazwie, cukier: trzcinowy, brązowy, nierafinowany, inwertowany, karmelizowany, palony, waniliowy, kokosowy, buraczany

❌ kończące się na –oza: sacharoza, maltoza, laktoza, galaktoza, dekstroza, glukoza, fruktoza

❌ wszelkie syropy: glukozowy, glukozowo- fruktozowy (bardzo popularny), fruktozowy, kukurydziany, ryżowy, klonowy, z agawy, buraka cukrowego, maltozowy

❌ słód jęczmienny, ekstrakt słodowy jęczmienny, słód pszenny

❌ maltodekstryna

❌ melasa trzcinowa, buraczana

❌ miód

❌ zagęszczony sok owocowy

❌ karmel

❌ owoce suszone- to nie jest sam cukier, mają sporo wartości, ale trzeba pamiętać, że np. batonik daktylowy również będzie miał sporo cukru

Jak widzicie, jest ich sporo. Warto pamiętać, że jeśli przesadzamy ze spożyciem cukru, to nie ma znaczenia czy będzie to z miodu, który wiele osób uznaje za nieszkodliwy, brązowego cukru czy syropu glukozowo-fruktozowego.

ukryty cukier

Jeśli nie kojarzy się tych nazw z cukrem to bardzo łatwo wpaść w pułapkę. Czytacie skład, cukier na samym końcu albo i wcale go nie ma, więc zakładacie, że produkt jest ok. Oczywiście nie trzeba się teraz uczyć tych nazw na pamięć. Warto jednak mieć świadomość, że to wszystko to też jest cukier. Bardzo ważne jest, aby patrzeć na zawartość cukru w 100g produktu, bo tam jest zliczona ilość wszystkich cukrów prostych. Znajdziemy ją w tabelce pod nazwą „w tym cukry”. Tu niestety jest pewien haczyk, ponieważ w tym podliczeniu znajdują się również cukry naturalnie występujące w produktach, np. laktoza w nabiale, fruktoza w produktach owocowych. Sprawa jest prosta kiedy kupujemy jogurt naturalny lub sok, wiemy, że to „naturalny” cukier, który ma tam być. Jednak jeśli kupimy jogurt truskawkowy, nektar, napój, to nie wiemy ile cukru jest z laktozy, fruktozy a ile producent hojnie dosypał. Dlatego, jak możesz kupuj bez cukru ?

Czy skoro cukier jest taki zły, to każdy produkt z jego zawartością należy wyrzucić z diety?

Nie. Należy sobie zadać pytanie:

➡ ile go jest w 100g produktu

➡ ile zjem tego produktu

➡ jak często jem takie produkty

Zasada jest prosta: im więcej i częściej jemy dany produkt, tym mniej cukru powinno być w jego składzie. Sprawdzanie etykiet pod kątem zawartości cukru polecam każdemu, ale szczególnie insulinoopornym.

Jeżeli interesuje Cię temat cukru i słodyczy, koniecznie zajrzyj do mojego wpisu o zamiennikach cukru. Zobacz również mój bardzo praktyczny poradnik dotyczący słodyczy pt. „Jak jeść słodycze i nie tyć, a nawet schudnąć”.

 

TAGS : jedz lepiej
POSTED BY admin | mar, 10, 2021 |